Czytanie tekstu nie zawsze jest najlepszym sposobem przekazywania wiedzy. Coraz większą popularnością cieszą się podcasty, czyli nagranie które można wysłuchać jadąc samochodem, prasowania, ćwiczenia na orbitreku. Tylko że nie wszystkie tematy są już omówione w podcastach.
Google oferuje bardzo dobrą usługę opartą o sztuczną inteligencję: NotebookLM. Jest to przede wszystkim narzędzie do zbierania materiałów i notatek. Takich narzędzi na rynku jest sporo, a ja korzystam z Joplin ze względu na najlepszą dostępność. Jednak NotebookLM to nie tylko notatki, ale także możliwość zbierania dokumentów źródłowych, jak pliki PDF i DOCX, linki do filmów na YouTube. A potem można z tymi danymi rozmawiać. Działa to bardzo dobrze, chociaż – jak zawsze – trzeba sprawdzać wyniki. AI ma czasem też gorsze dni i nie uwzględnia jakiegoś materiału, bo nie i już.
to narzędzie ma genialną funkcję nazwaną „podsumowanie audio”. Na podstawie dodanego pliku tworzy bardzo naturalnie brzmiący podcast. Ja wypróbowałem go na moim tekście o czarnej liście zamówień. Efekt jest następujący
Brzmi dobrze, ale ma istotną wadę – jest po angielsku. NotebookLM nie oferuje podsumowań dla języka polskiego, a szkoda ogromna. Jest jednak alternatywa, jaką dostarcza firma ElevenLabs. To ta od najlepszych głosów syntetycznych na świecie. Tam można już wygenerować podobny podcast po polsku, a do tego można wybrać sobie głosy. Tym razem na warsztat wziąłem cudzy tekst: Czy prosty język da się policzyć, czyli o mierzeniu węża linijką Justyny Zandberg-Malec, który bardzo lubię. Efektu możesz posłuchać tu:
Nie brzmi tak naturalnie, jak ten od Google, a za to jest po polsku. Ewidentnie ElevenLabs wzorowali się na NotebookLM, chociaż muszą jeszcze troszkę dopracować produkt. To jednak są szczegóły, bo efekt jest całkiem dobry. Może to jest przyszłość edukacji.