AutomaticA11y 2025 – prelekcje

Poznaj tematy wystąpień oraz prelegentów tegorocznej konferencji.

Prowadzący: Piotr Kowalski

11:15-11:45

Cyfrowa szkoła, czyli o dostępności podręczników i materiałów edukacyjnych

Małgorzata Wyczańska

Cyfryzacja w edukacji ma różne oblicza. Od laptopów, VRów, tablice interaktywnych, do prezentacji multimedialnych, quizów, video czy cyfrowych odzwierciedleń podręczników. Dużym wyzwaniem jest konwersja papierowych podręczników do dostępnej cyfrowo postaci. Są pełne ilustracji, map, schematów i infografik. Tymczasem lista wyzwań z jakimi mierzą się uczniowie i nauczyciele wciąż rośnie, dochodzą do niej: skupienie uwagi, przebodźcowanie, rozumienie tekstów i skomplikowanych schematów, wielokulturowość. Digitalizacja odpowiada na część z nich. Z drugiej strony, aby dbać o dobrostan młodych, szukamy balansu między tradycyjnymi metodami nauki, kontaktami społecznymi a narzędziami cyfrowymi. Opowiem, co robimy, aby cyfrowe narzędzia do nauki tworzone w Sanomie stały się bardziej dostępne. Na ile można tę cyfrową transformację zautomatyzować, np. za pomocą czytników immersyjnych czy narzędzi do generowania wersji audio podręczników czy interpretacji obrazu. A gdzie są granice tych zabiegów?

11:45-12:15

koREKtor Narzędzie dostępnej REKrutacji

Agata Gawska i Jacek Zadrożny

Czy wiesz czego unikać w ogłoszeniach rekrutacyjnych? A może chcesz dodać coś do ogłoszenia, żeby było bardziej włączające. Pokażemy  aplikację wykorzystującą sztuczną inteligencję, która poprawia ogłoszenia o pracę. Aplikacja sprawia, że ogłoszenia są bardziej przyjazne dla osób z niepełnosprawnościami, zachęcają do aplikowania oraz ułatwiają dostęp do ogłoszeń, procesu rekrutacji i przyszłej pracy. Pokażemy też, czym się kierowaliśmy i co jest od spodem.

12:15-12:45

Opisywanie przestrzeni dla Osoby Niewidomej za pomocą AI

Renata Bigda

W mojej pracy zajmuję się między innymi opisywaniem przestrzeni dla osób niewidomych. W ostatnim czasie coraz częściej korzystam z narzędzi opartych na sztucznej inteligencji, które pomagają w tworzeniu dokładniejszych opisów do znaczników elektronicznych. Podczas wystąpienia chcę skupić się na omówieniu, jak AI może usprawnić proces opisywania przestrzeni – jakie funkcje oferuje, na czym polega jej działanie i w jakim stopniu wpływa na jakość mojej pracy. Podzielę się również swoimi doświadczeniami oraz refleksjami na temat zalet i ograniczeń tej technologii.

13:15-13:45

Maszyny prowadzące

Rafał Charłampowicz

Maszyny prowadzące, czyli roboty przewodnicy, wreszcie mają szanse wyjść z uczelnianych i firmowych pracowni i zacząć wspierać niewidomych w codziennym przemieszczaniu się. Jedna z maszyn ma wejść na rynek jesienią 2025 roku. Opowiem o aktualnym stanie rzeczy, czyli jak się roboty mają i co potrafią.

13:45-14:30

Panel dyskusyjny: AI a Osoby z Niepełnosprawnościami: technologia wspierająca czy nowa bariera?

Prowadząca: Magdalena Wiśniewska

AI niesie ogromny potencjał w poprawie jakości życia osób z niepełnosprawnościami — od narzędzi wspomagających komunikację, przez systemy rozpoznawania mowy, aż po technologie umożliwiające sterowanie urządzeniami za pomocą ruchu oczu czy gestów. Może być realnym wsparciem w codziennym funkcjonowaniu i znacząco zwiększać samodzielność.
Jednak AI nie zawsze działa na korzyść wszystkich użytkowników. Czasem — nieświadomie — staje się źródłem wykluczenia, na przykład poprzez błędne algorytmy, stronnicze dane treningowe czy niedostosowane interfejsy. Zdarza się też, że względy biznesowe spychają dostępność na dalszy plan.
W trakcie panelu przyjrzymy się zarówno potencjałowi, jaki sztuczna inteligencja niesie dla osób z niepełnosprawnościami, jak i barierom, które może im stawiać. Zastanowimy się nad obecnymi standardami, normami i etyką, czy wytyczne są wystarczające? Czy potrzebujemy nowych regulacji, np. w ramach WCAG lub prawa? A może to kwestia świadomości projektantów i decydentów?
To rozmowa o technologii, która może włączać — albo wykluczać. Odpowiedzialność za wybór tej drogi ponosimy wszyscy.

Osoby biorące udział w panelu:

Magdalena Wiśniewska – projektantka doświadczeń użytkownika i interfejsów w Accenture, intensywnie szkoli się w zakresie dostępności cyfrowej oraz interesuje się AI.
dr Dota Szymborska – doktorka etyki nowych technologii, Uniwersytet WSB Merito w Warszawie
Sławek Łuczywek – osoba Głucha, doświadczony menedżer dostępności (ponad 13 lat) i wlaściciel produktu Migam.ai
Zuzanna Karcz – studentka prawa, badaczka przecięcia sztucznej inteligencji i praw człowieka, działaczka na rzecz różnorodności społecznej – Uniwersytet Warszawski oraz DSK Kancelaria
Damian Wojciech Dudała – dyrektor generalny oraz ds. technologii w Fundacji SOC TECH LAB, 

15:45-16:15

Monitorowanie dostępności – co wybrać: narzędzia komercyjne, darmowe czy usługi?

Tomasz Bonior

Dostępność cyfrowa to cecha oprogramowania, która niestety często degraduje, gdy już wdrożymy nasze oprogramowanie do publicznego użytku. Ma na to wpływ wiele czynników. W swojej prezentacji chciałbym powiedzieć o tym co zrobić, żeby utrzymać nasz produkt dostępny i starać się poprawiać ją z dnia na dzień. Co kluczowe to wskażę narzędzia, procesy, które w zautomatyzowany sposób mogą nas wesprzeć w naszych staraniach.

16:15-16:45

Wydajne audytowanie dostępności z użyciem prostych narzędzi AI

Wojtek Kutyła

Pracując nad audytami dostępności rozwiązań cyfrowych wykonuję wiele zadań, które jeszcze do niedawna zajmowały mi dużo czasu. Dzisiaj, z pomocą prostych narzędzi AI mogę pracować wydajniej, skupiając się na lepszej komunikacji z klientem i na dogłębnej manualnej ekspertyzie. Opowiem o tym, jak w prosty sposób można zaprząc AI do pracy i umilić sobie życie.

16:45-17:15

Błąd 404: dostępność nie znaleziona – jak AI może to naprawić?

Paulina Wysakowska

Sztuczna inteligencja staje się coraz skuteczniejsza w analizie dostępności stron internetowych i automatycznym wprowadzaniu poprawek. Ale czy możemy jej w pełni zaufać? Czy rzeczywiście wie, co robi? W prezentacji pokażę, jak AI wspiera testowanie dostępności, gdzie może popełniać błędy i jak mądrze wykorzystać jej możliwości. Omówię też, dlaczego testowanie dostępności wyłącznie za pomocą narzędzi automatyzujących nie jest dobrym podejściem – i dlaczego nic nie zastąpi manualnej weryfikacji.