Wystąpienia

Temat: Zintegrowane testy dostępności w jednym narzędziu.

Anna Karoń

Testy automatyczne i manualne, wiele podstron do przetestowania, obszerne raporty i rekomendacje, z tym często mierzy się audytor i tester dostępności. Czy proces testowania a11y może być bardziej dostępny? Zaprezentuję narzędzia, które pomagają rozwiązać te problemy. Integracja testów automatycznych oraz manualnych w jednym szablonie optymalizuje same testy, a wygenerowany raport wraz z rekomendacjami jest bardziej zrozumiały dla przeciętnego użytkownika i staje się świetnym punktem wyjścia do planowania dalszych prac.


Temat: Automatyczna weryfikacja dostępności w Twoim procesie tworzenia oprogramowania

Tomasz Bonior – firma Accens

Automatyzacja nie rozwiązuje wszystkich problemów, ale warto znać te, które może rozwiązać. Na mojej prelekcji opowiem o tym, co warto i należy zautomatyzować na etapie tworzenia oprogramowania. Zaprezentuję kilka wybranych narzędzi, które mogą nas wesprzeć na różnych etapach cyklu życia oprogramowania (T). Skupię się głównie na narzędziach, ale nie zabraknie również przykładów dla zespołów tworzących zarówno aplikacje webowe, jak i mobilne.


Temat: Grafowe Bazy Danych i AI w Służbie Dostępności

Paweł Figat –  Instytut Ochrony Środowiska – PIB

Współczesne organizacje, w tym publiczne, tworzą i dzielą się dużą ilością cyfrowych zasobów. Te zasoby są bardzo ważne dla ich pracy i komunikacji z klientami oraz partnerami. Często jednak te zasoby nie są cyfrowo dostępne, co ogranicza dostęp do nich ludziom ze szczególnymi potrzebami. Dlatego organizacje muszą regularnie wspierać zarządzanie informacjami o dostępności cyfrowej. Podczas prezentacji przedstawię wszechstronne podejście do znajdowania, analizowania i raportowania, jak organizacje publikują swoje cyfrowe zasoby. Skupię się na wyszukiwaniu stron i plików oraz na badaniu ich kluczowych właściwości. Te właściwości mogą pokazać, jak dobrze organizacje zapewniają dostępność cyfrową plików, używając grafowych baz danych i sztucznej inteligencji.


Temat: Generowanie audiobooków przy pomocy AI

Piotr Witek – FIRR / firma Utilitia

Sztuczna inteligencja powstała, aby stanowić wsparcie dla człowieka. Automatyzować zadania, rozwiązywać problemy i ułatwiać życie ludziom. Wspierać nas w dążeniu do celów, które w zwykłych warunkach byłyby dla nas nieosiągalne. Na przykładzie narzędzia ElevenLabs zademonstruję, jak to wygląda w praktyce. Jak przy pomocy AI stworzyć audiobooka. Jakie są zalety, wady, wymagania i możliwości tego procesu. Jak on działa, Ile kosztuje oraz na ile jest dostępny dla osób o szczególnych potrzebach.


Temat: Maszynowe upraszczanie tekstów – czy sztuczna inteligencja napisze lepszy tekst ETR niż ty?

Alicja Maciejewska – Fundacja Siódmy Zmysł

Podczas prelekcji przyjrzymy się aktualnym narzędziom do upraszczania tekstów i poznamy ich funkcjonalności. Następnie po krótkim przypomnieniu wytycznych do tworzenia tekstów w języku łatwym do czytania i rozumienia, sprawdzimy czy sztuczna inteligencja potrafi stworzyć poprawny tekst w tym formacie. Zastanowimy się jakie są korzyści a jakie zagrożenia płynące z używania programów sztucznej inteligencji do tworzenia tekstów dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.


Proste sposoby na automatyzację Dostępnej Komunikacji Sprzedażowej w oparciu o narzędzia AI i nie tylko

Ariel Stępień – RAE

Prawie jedna trzecia potencjalnych klientów ma trudności w obsłudze sklepów internetowych, często tworzonych przez młodych… Dla młodych. Galopujące starzenie się społeczeństwa tylko ten problem pogłębia. Czy zatem silver economy może być żyłą złota dla branży e-commerce? Jak zbudować i utrzymać relacje sprzedażowe z dotychczas wykluczonymi grupami klientów, oraz pozyskać tych nowych, dotąd niezauważanych? Ekspert w praktycznej automatyzacji procesów przedstawi, jak bez wielkich nakładów już teraz zadbać o dostępność cyfrową komunikacji z klientem przy użyciu ogólnodostępnych narzędzi i wyprzedzić wdrożenie standardu WCAG2.2 w Polsce.


Panel dyskusyjny:

Czy sztuczna inteligencja zastąpi ludzi w zapewnianiu dostępności?

Beata Strzelczyk – projektantka treści
Emilia Olejnik-Malinowska- Fundacja Aktywizacja
Piotr Todys- TUS
Maciej Augustyniak- Fundacja Polska Bez Barier
Kamil Kowalski- Integracja LAB

Panel poprowadzi Agata Gawska


AI w audiodeskrypcji – szanse, wyzwania, zagrożenia.

Anna Jankowska – OPEN Centrum Eksperckie Dostępności Mediów i Kultury, Uniwersytet w Antwerpii

W 2012 roku użytkownicy przesyłali do YouTube około 60 godzin materiałów wideo na minutę. Do 2022 roku liczba ta wzrosła do około 500 godzin na minutę. Pomimo inicjatyw, takich jak YouDescribe, które angażują wolontariuszy do tworzenia AD  do filmów na YouTube, sama ilość treści online sprawia, że wydaje się niewykonalne, aby opisać każdy z nich. Czy sztuczna inteligencja (AI) może zaoferować rozwiązanie? W ostatnich latach projekty takie jak MeMAD i CineAD, badały oparte na sztucznej inteligencji podejścia do automatycznego generowania AD. W mojej prezentacji staram się podsumować najnowsze osiągnięcia w tej dziedzinie i zachęcić do dyskusji na temat potencjalnej jakości i zakresu AD  generowanej przez sztuczną inteligencję. Czy mają one zastosowanie do wszystkich rodzajów treści? Co z audiodeskryptorami? Zastanówmy się wspólnie nad tymi pytaniami.


Rozszerzony umysł – jak maszyny mogą wesprzeć nasze myślenie i wykonywanie czynności 

Filip Dzięcioł – PJATK, BlueYonder, Exerizon

Mózg jest jednym z najbardziej złożonych obiektów jakie znamy. Niemalże 100 miliardów neuronów komunikujących się ze sobą tysiącami synaps. Ciągły rozwój ludzkości daje jednak nowe możliwości jednoczesnego wykorzystania tych dwóch narzędzi. Prelekcja ma za zadanie pokazać jak maszyna może wesprzeć mózg, a nawet wykonać czynności, o których myślimy. Wieloletnie prace prowadzone m.in. przez Neuralink, BrainGPT czy Synchron otwierają wiele możliwości redukcji konsekwencji niepełnosprawności, wyrównywania szans, jednak również wzbudzają obawy etyczne.